Bababváró hitel változások 2022 januártól
A 2022. január 1-jétől életbe lépő módosítások támogatják a piaci jó gyakorlatok térnyerését, a digitalizációs törekvések érvényesülését, valamint a felelős hitelezés fenntartását.
A hitelezési folyamatok gördülékenyebbé tételének általános igénye mellett az elmúlt időszakban számos olyan kihívás és változás érte a hazai hitelpiacot, mely szükségessé tette a jövedelemarányos törlesztőrészlet és a hitelfedezeti arányok szabályozásáról szóló 32/2014. (IX. 10.) MNB rendelet (továbbiakban: Rendelet) felülvizsgálatát. A piaci tapasztalatok felmérése alapján az MNB számos, a banki hitelezés gördülékenyebbé tételére, valamint a hitelbírálati folyamatok egyszerűsítésére és gyorsítására vonatkozó javaslatot fogalmazott meg.
A prudenciális szempontok mérlegelését követően a Pénzügyi Stabilitási Tanács által elfogadott módosítások jelentős részben a Rendelet alkalmazása alóli kivételeket egészítik, bővítik ki. Így a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató számítását nem kell elvégezni a hitelnyújtónak a hiteltartozás előtörlesztésével egyidejűleg a futamidő csökkentését célzó hitelszerződés-módosítás esetén, ha az ügyfél törlesztőrészlete nem növekszik. A digitalizációs törekvésekkel összhangban a hitelnyújtók számára elérhetővé válik a követelések tényleges értékének igazolása elektronikus úton is, továbbá egyszerűsödnek a rulírozó hitelek automatikus hitelkeret felülvizsgálati folyamatára vonatkozó rendelkezések, így a pénzügyi szolgáltatási tevékenység hatékonyabbá válhat. A módosítás a piaci gyakorlatra és kockázatokra reagálva hatályon kívül helyezi a babaváró kölcsönökre vonatkozó speciális szabályozást, mely alapján ezek igénybevételét követő 90 napon belül igényelt jelzáloghitel esetén a babaváró kölcsön legfeljebb 75 százalékát lehet jelenleg figyelembe venni önerőként, 25 százalékával pedig a jelzáloghitel összegét kellett növelni a hitelfedezeti mutató számításakor. A babaváró hitelek önerőként való beszámítására vonatkozó elvárásokat az MNB a tárgyban korábban kiadott, és a Rendelet módosításával egyidejűleg módosított vezetői körlevélben kommunikálja az intézmények felé. Forrás: https://www.mnb.hu/
A Rendelet módosítása 2022. január 1-jén lép hatályba.
32/2014. (IX. 10.) MNB rendelet
A jövedelemarányos törlesztőrészlet és a hitelfedezeti arányok szabályozásáról részlet
3. § (1) Az ingatlanra alapított jelzálogjog fedezete mellett nyújtott forinthiteleknél a kitettség hitelkérelem elbíráláskori értéke nem haladhatja meg az ingatlan forgalmi értékének 80%-át, pénzügyi lízingnél 85%-át. Építés alatt lévő létesítményre nyújtott hitelnél forgalmi érték alatt az ingatlan teljes készültségének elérésekor várható forgalmi értéke értendő.
(2) Az ingatlanra alapított jelzálogjog fedezete mellett nyújtott euró alapú hiteleknél és euróhiteleknél a kitettség hitelkérelem elbíráláskori értéke nem haladhatja meg az ingatlan forgalmi értékének 50%-át, pénzügyi lízingnél 55%-át.
(3) Az ingatlanra alapított jelzálogjog fedezete mellett nyújtott, a (2) bekezdéstől eltérő pénznemben meghatározott devizahitelek kitettségének hitelkérelem elbíráláskori értéke nem haladhatja meg az ingatlan forgalmi értékének 35%-át, pénzügyi lízingnél 40%-át.
(4) Az (1)-(3) bekezdésben meghatározott arányok számításánál az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett jelzálogjoggal fedezett követelésnek a hitelkérelem elbíráláskori vagy a hitelnyújtást követő tényleges értéke abban az esetben vehető figyelembe, amennyiben a követelés jogosultja a hitelnyújtó vagy amennyiben azt a követelés jogosultjának 30 napnál nem régebbi írásos nyilatkozata igazolja, egyéb esetben a hitelnyújtó az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett értéket veszi figyelembe.
(5) Amennyiben a hitelnyújtó ugyanazon ingatlanra többféle devizanemben nyújt hitelt, akkor a teljes kitettségre az (1)-(3) bekezdésben meghatározott limitek közül az alacsonyabbat alkalmazza.
(6) Az (1)-(3) bekezdésben foglalt limitek alkalmazása során, amennyiben az ügyfél a babaváró támogatásról szóló kormányrendelet szerinti, a gyermekvállalás és a gyermeknevelés támogatása érdekében nyújtott kölcsönön (a továbbiakban: babaváró kölcsön) kívül ugyanazon lakás vásárlása céljából a babaváró kölcsönre vonatkozó kölcsönszerződés megkötésétől számított 90 napon belül ingatlanra alapított jelzálogjog fedezete mellett nyújtott hitelt is igényel, a hitelnyújtó a babaváró kölcsönből eredő – akár saját, akár más hitelnyújtó – kitettségének legalább 25%-át az ingatlanra alapított jelzálogjog fedezete mellett nyújtott hitel kitettségéhez hozzáadja, legfeljebb 75%-át az ingatlan forgalmi értéke és az ingatlanra alapított jelzálogjog fedezete mellett nyújtott hitel jelen bekezdés szerint meghatározott kitettsége közötti különbözet részeként figyelembe veszi.